O edícii

Projekt Moderná kniha fotograficky mapuje slovenské mestá. Cieľom edície nie je poskytnúť vyčerpávajúce množstvo historických, či štatistických údajov, ktoré sú v dnešnej dobe dostupné všade, ale priblížiť čarovnú atmosféru slovenských miest.

Moderná kniha sa zameriava na využitie moderných technológií v knižnom priemysle prostredníctvom využitia QR kódov. Táto technológia sa vo svete využíva síce už dlho, ale na Slovensku sa s ňou nestretávame tak často. V našej knihe QR kódy využívame prevažne na umiestnenie GPS súradníc, vďaka čomu sa už po meste nemusí návštevník bezcieľne túlať. Zavedú vás na miesta, odkiaľ bol záber vytvorený. Takto sa môžete stať skvelým fotografom aj vy. Je to rýchlejšie ako hľadať dané miesto na mape. Tieto informácie sa dajú využiť dokonca aj pri historických fotografiách. Návštevník si tak bude môcť priamo na mieste predstaviť, ako to bolo kedysi.

Ako teda funguje QR kód? Za záhadnou skratkou sa skrýva slovné spojenie Quick Response – teda rýchla odozva. Na prečítanie kódu musíte mať smartfón s aplikáciou alebo priamo zabudovanou QR čítačkou (alebo aj bežný mobil s podporou Java aplikácií) a pripojenie na internet. Kód tvorí na prvý pohľad chaotické usporiadanie malých čiernych a bielych štvorčekov. V tomto „obrázku“ je zakódovaná informácia. K nej sa dostanete tak, že otvoríte čítačku, ktorá sa tvári ako fotoaparát. Zosnímate kód a čítačka vás presmeruje na ukrytú informáciu. Do kódov sa môže vložiť takmer akýkoľvek doplňujúci údaj.

V prvej vlne edície Moderná kniha vám predstavíme štyri mestá: Banskú Štiavnicu, Bytču, Liptovský Mikuláš a Kežmarok. Každé mesto má jedinečnú atmosféru, ktorú zachytili talentovaní fotografi. Začítajte sa do týchto krásnych kníh aj vy.